RILASTIL ACNESTIL микропилинг 100ml

Категории: , SKU: RLSTL-28

900 ден

999 на залиха

Опис

RILASTIL ACNESTIL МИКРОПИЛУВАЊЕ 100 мл

Rilastil Acnestil micropiling е киселински пилинг кој содржи AHA и BHA киселини.

Нежен лосион за пилинг на лицето и телото, без плакнење, помага во нега на кожа склона кон акни. Тоа помага да се намали фоликуларната хиперкератинизација и затнат порите.

Површно ги отстранува митесерите (затворените комедони), ја олеснува нивната елиминација, го зголемува обновувањето на клетките и ги намалува флеките кои можат да се појават после акни (постинфламаторна и посттрауматска хиперпигментација и еритема).

Исто така, ја зголемува апсорпцијата на понатамошни локални третмани, на пр. активни состојки во серумите или кремите и го намалува вишокот на себум.

АХА 5% + БХА 2% + НИАЦИНАМИД + АЗЕЛОГЛИЦИН

Микро-пилингот Rilastil Acnestil не е погоден само за кожа склона кон акни, туку и за други типови и состојби на кожа, бидејќи:

– Ја измазнува површината на кожата и го спречува затнувањето на порите.

– Ги омекнува митесерите (отворени комедони), што го олеснува нивното отстранување.

– Забрзување на обртот на клетките, или. ја забрзува регенерацијата на клетките на кожата.

– Ги намалува пигментите насобрани во кожата поради акните.

– Ја зголемува апсорпцијата на понатамошни активни состојки.

АКТИВНИ СОСТОЈКИ: БХА 2% (САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА) – ексфолира, има краткотрајно дејство, го омекнува себум, што го олеснува отстранувањето на отворените комедони (црни точки).

АХА 5% (МАНДИВСКА КИСЕЛИНА) – ексфолира, има кератолитички ефект, ја измазнува површината на кожата, го забрзува обновувањето на клетките или. го забрзува обновувањето на клетките, ја осветлува и навлажнува кожата.

НИАЦИНАМИД 2% – го регулира и нормализира лачењето на себум, ја регулира целокупната хомеостаза на кожата и ја смирува.

АЗЕЛОГЛИЦИН – го регулира и нормализира лачењето на себум и ја смирува кожата.

НЕ СОДРЖИ АЛКОХОЛ

– НЕКОМЕДОГЕН

– КЛИНИЧКИ И ДЕРМАТОЛОШКИ ТЕСТИРАНО

– ТЕСТИРАНО НА НИКЕЛ, КОБАЛТ, ХРОМ, ПАЛАДИУМ И ЖИВА * * Помалку од 1 ppm. Помали количини може да предизвикаат преосетливост на кожата.

УПАТСТВО ЗА УПОТРЕБА: ПРЕПОРАЧАНА УПОТРЕБА: за нечиста кожа склона на акни кај возрасни и адолесценти. Нанесете навечер на исчистена и исушена кожа (препорачуваме пена за чистење Acnestil) со натопена памучна подлога.

Препорачуваме да го користите 2-3 пати неделно. По 5 минути, кога производот целосно ќе се апсорбира, можете да продолжите со понатамошна грижа – не го плакнете пилингот!

За кожа склона кон акни, препорачуваме употреба на Acnestil кремот Attiva.

Anni FarmСè уште нема оценки!
  • Име на продавница: Anni Farm
Visit Store
More Products