MAXMEDICA РЕХИДРО МАКС/10 ќеси

45 ден

(0 reviews)

999 на залиха

Опис

Рехидро Макс е прашок за глукозно-електролитен прашок со додаток на пробиотици Saccharomyces boulardii наменети за подготовка на раствори за рехидратација на деца и возрасни и обновување на цревната микрофлора. Неговата употреба се препорачува при лесна до умерена дехидратација, проследена со дијареја и / или повраќање. Бидејќи најчести причини за дехидратација се акутната дијареа, како последица на вирусни и бактериски инфекции кои значително го нарушуваат балансот во цревната микрофлора и имунитет, Рехидро Макс е идеална формула за замена на течности и електролити, воспоставена рамнотежа во цревната микрофлора и зајакнување на имунитетот.

Рехидро Макс содржи препорачана доза на гликоза и електролити за деца, во согласност со препораките на Европската асоцијација на гастроентеролози, хепатолози и нутриционисти (ESPGHAN).

Saccharomyces boulardii како голема молекула има способност да врзува значителен број патогени бактерии и нивните токсини, да ја забрза нивната елиминација од телото и на тој начин да спречи нивно задржување во цревата и врзување со цревниот епител (дополнително придружено со симптоми како непријатност и абдоменална болка, гадење, дијареја). На тој начин се воспоставува рамнотежа во цревната микрофлора, во која преовладуваат добрите бактерии важни за зачувување на имунитетот. Како пробиотичка габа, таа е отпорна на дејство на антибиотици, може да се користи дури и за време на антибиотска терапија, а нејзиниот ефект нема да биде ослабен.

Индикации
Примена на Рехидро Макс прашокот се препорачува:
За надополнување на течности и електролити
За воспоставување баланс во цревната флора
Со цел зајакнување на имунитетот на цревата

Начин на употреба:

Доенчиња (од 2 месеци), деца, возрасни: Растворете ја содржината на една кесичка во 200 ml флаширана или зовриена и изладена на вода на собна температура. Се дава во мали количини во интервали од 5-10 минути (со лажица или голтка од шише или чаша).

Користете го подготвениот раствор во рок од 24 часа.

Не додавајте шеќер и / или засладувачи во растворот.

Во зависност од степенот на дехидратација, се препорачува да се користат 1-2 кесички дневно.

0.0 Average Rating Rated (0 Reviews)

Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%

Бидете први кои ќе разгледате “MAXMEDICA РЕХИДРО МАКС/10 ќеси”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You have to login to add images.

Anni FarmСè уште нема оценки!
  • Име на продавница: Anni Farm
Visit Store
More Products