MAXMEDICA КОЛАГЕНЗИН/ 60 капсули

Категорија: SKU: MXMDC-23

1,140 ден

(0 reviews)

999 на залиха

Опис

За што се употребуваат Колагенезин капсулите?

Благодарение на нивниот состав, примената на Колагенезин капсулите придонесува за:

Формирање колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавиците, крвните садови, непцата, кожата и забите
Нормална функција на имунолошкиот и нервниот систем
Заштита на клетките од оксидативен стрес
Намалување на замор и исцрпеност
Правилна функција на имунолошкиот систем за време и по интензивно физичко вежбање

Наменет е за употреба кај возрасни, по 1 капсула 2 пати дневно, пред оброк.

За што е наменет MaxMedica Колагенезин?

Придонесува за формирање на колаген неопходен за нормална функција на коските, ‘рскавицата и кожата.

Производот Колагенезин содржи капсули создадени на база на колаген од риба, што е најсличен на човечкиот колаген. Главната разлика помеѓу рибиниот колаген и другите видови е неговата висока биолошка вредност, високата содржина на есенцијални аминокиселини и ниската содржина на хидроксипролин.

Во ситуации и периоди на прекумерен напор, повеќе сме склони кон повреди и состојби на исцрпеност и замор. Прво се рефлектира на нашето тело, пред сè на кожата, и овие состојби се придружени со намалување на имунитетот, болка, оптоварување на зглобовите и мускулите, како и зголемување на телесната тежина, стрес и проблеми со забите, ноктите, косата. Нездравата исхрана и ненавременото лекување имаат голема улога во тоа.

Пакување: 60 капсули

Што содржи Колагенезин?

Колагенот од риба има висока биолошка вредност и значителна содржина на есенцијални аминокиселини. Според одредени истражувања, се смета дека колагенот од риба и неговите хидролизати се корисни за дегенеративни заболувања на зглобовите и коските.

Метилсулфонилметан (МСМ) е органско соединение богато со сулфур, кое може да влијае на ублажување на болката, особено при артритис, обновување на мускулите и правилна функција на зглобовите и ‘рскавиците. Како извор на сулфур, МСМ овозможува синтеза на колаген и сврзно ткиво, ја зголемува количината на синовијална течност во зглобовите, помага во правилното градење и функционирање на ‘рскавицата, заштитувајќи ја од оштетување и се смета дека го намалува отокот, ја ублажува болката, вкочанетоста и ревматските проблеми.

Витаминот Ц учествува во синтезата на колаген и други компоненти на сврзното ткиво, ја подобрува ресорпцијата на железо, учествува во биосинтеза на кортикостероиди, конверзија на холестерол и според одредени податоци, може да го попречи растот на бактеријата хеликобактер пилори.

Босвелинските киселини, како основни состојки на екстрактот од смола од босвелија, имаат силно антиинфламаторно дејство и ја ублажуваат болката предизвикана од артритис. Босвелијата ја подобрува циркулацијата, што дополнително помага при воспаление и болка во зглобовите.

0.0 Average Rating Rated (0 Reviews)

Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%
Rated
0%

Бидете први кои ќе разгледате “MAXMEDICA КОЛАГЕНЗИН/ 60 капсули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

You have to login to add images.

Anni FarmСè уште нема оценки!
  • Име на продавница: Anni Farm
Visit Store
More Products